W przypadku malowania starego abażuru do lampy możliwości są nieograniczone, gdyż wystarczy tylko zastanowić się nad tym, w jaki sposób zamierzamy odnowić ten stary element lampy i zaopatrzyć się w potrzebne do tego akcesoria takie jak podkład, farby, podstawowe narzędzia do malowania, ewentualnie szablony i taśmy ułatwiające pracę. Możesz zdecydować się na jednolity kolor, który będzie współgrał z wystrojem pomieszczenia, lub wybrać bardziej odważny abstrakcyjny, modny lub przyciągający wzrok wzór zgodnie z naszymi upodobaniami. Jeśli jesteśmy szczególnie kreatywny, to możemy namalować jakąś scenę lub krajobraz i wówczas abażur będzie wyjątkowy. Wybierając farbę do malowania abażuru, należy pamiętać, aby kupić taką, która jest specjalnie zaprojektowana do użycia na materiale, z którego jest wykonany przygotowany do malowania abażur. Jeśli to będzie plastik, to kupimy farby przeznaczone tylko do plastiku. Podobnie będzie ze szklanym abażurem, wtedy kupimy farby do szkła. Do drewnianego abażuru, poza farbami do drewna, mogą być również użyte różnego rodzaju bejce, lub lakiery koloryzujące do drewna. Dzięki temu farba będzie dobrze przylegać i nie uszkodzi materiału. Przy odrobinie czasu, pomysłowości i wysiłku można stworzyć niepowtarzalnie spersonalizowany abażur, który z pewnością zrobi wrażenie i odmieni dotychczasowy styl pomieszczeń. Malowanie starego abażuru może być zabawnym i łatwym sposobem na aktualizację wyglądu wnętrza w domu, bez wydawania na to zbyt dużych pieniędzy. W przypadku abażuru z tkaniny należy użyć farby, która jest przeznaczona do stosowania na tkaninie lub innych elastycznych powierzchniach. Farby te dobrze przylegają i są odporne na pękanie lub łuszczenie. Warto pamiętać również i o tym, aby zagruntować każdy abażur przed malowaniem, a po zagruntowaniu i pomalowaniu, trzeba odczekać, aż całkowicie wyschnie przed ponownym złożeniem go na lampę. Inną opcją jest użycie podkładu w sprayu, po którym następuje warstwa wybranego koloru (również w sprayu). Jeszcze inną możliwością jest użycie akrylowej farby rzemieślniczej i wtedy można użyć pędzla lub gąbki, aby zastosować taką farbę na powierzchni abażuru. Możliwości jest naprawdę wiele, bo przecież farba kredowa również może pomóc stworzyć niepowtarzalny abażur do lampy.
Chcąc zmienić dotychczasowy wygląd abażuru do lampy za pomocą farb, czy lakierów, należy przygotować wszystkie potrzebne akcesoria do malowania. Czysty abażur kładziemy na płasko, na powierzchni roboczej i zabieramy się do pracy. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej farby. Dobrą opcją są farby akrylowe, ponieważ łatwo się z nimi pracuje i są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Po wybraniu odpowiedniej farby zabezpieczamy swoją powierzchnię roboczą gazetami lub ściereczką, aby jej nie zabrudzić i nie zniszczyć. Następnie, używając pędzla lub gąbki, rozprowadzamy równomiernie podkład i dopiero gdy on wyschnie, nanosimy odpowiednią farbę na powierzchni abażuru. Po uzyskaniu zadowalających rezultatów należy poczekać, aż abażur całkowicie wyschnie przed ponownym złożeniem lampy. Farbę możemy kłaść wielokrotnie, aż do uzyskania pożądanej barwy. Abażur do lampy można pomalować także farbami kredowymi, które są bardzo proste w użyciu. Zaletą farb kredowych jest to, że za ich pomocą pomalujemy niemal każdą powierzchnię.
Czasem zastanawiamy się nad tym, jak własnoręcznie ozdobić stary abażur do lampy, aby stał się ciekawy i niepowtarzalny. Wiele zależy od naszej pomysłowości i techniki, którą wybierzemy do zmiany dotychczasowego wyglądu abażuru. Jeśli chcemy, by nasza lampa prezentowała się w sposób niezwykły i zarazem bardzo oryginalny, to warto zastanowić się nad nieodgadniętym batikiem. Najlepsi mistrzowie batiku zauważają końcowe efekty dopiero po zakończeniu swojej pracy. Batik jest pełen nie tylko uroku, ale również i tajemnicy, bo do końca nie wiemy, jakim efektem nas zaskoczy. Na tym polega niepowtarzalny urok techniki zdobienia tkanin, jaką z pewnością jest batik, będący pradawną techniką indonezyjską ręcznego zdobienia tkanin poprzez pokrywanie ich gorącym woskiem w miejscach nieprzeznaczonych do barwienia i barwieniu pozostałych miejsc. Technika ta polega na nakładaniu wzoru za pomocą wosku sztucznego, pszczelego lub parafiny i pisaka (do wosku) na tkaninie abażuru (najlepiej bawełnianej). Gdy wosk zaschnie, należy nanieść właściwą barwę lub barwy na miejsca niepokryte woskiem. Po zaschnięciu barwników usuwa się wosk. Efekt barwienia zawsze zaskakuje, nawet malarzy i artystów zajmujących się dekorowaniem.